Список форумов forum.vseogomele.net Гомельский форум
Добро пожаловать на forum.vseogomele.net
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 
Перейти на сайт vseogomele.net

Беларуская мова і Гомель
На страницу 1, 2, 3  След.
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов forum.vseogomele.net -> Разное
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
FeS
Форумчанин


Зарегистрирован: 19.10.2008
Сообщения: 92
Откуда: Гомель, Санкт-Пецябург
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пн Июн 04, 2012 03:05    Заголовок сообщения: Беларуская мова і Гомель Ответить с цитатой

Што думаюць фарумчане аб стане і перспектывах развіцця беларускай мовы ў Гомелі?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
S21K
Форумчанин


Зарегистрирован: 17.04.2010
Сообщения: 2252
Откуда: ЗИП
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пн Июн 04, 2012 10:25    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

FeS, а что тут думать?
Будут люди говорить на ней, будет развиваться, а нет - значит не будет она развиваться.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
bl4iD
Форумчанин


Зарегистрирован: 03.05.2010
Сообщения: 169
Откуда: 19мкр
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пн Июн 04, 2012 13:53    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Текст из первого сообщения больше похож на тему "симпозиума" или тему курсовой. В обоих случаях результат - испорченная бумага и пустое сотрясение воздуха.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Homel
Форумчанин


Зарегистрирован: 03.05.2012
Сообщения: 202

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Пн Июн 04, 2012 15:38    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Як вы думаеце, чаму я выбраў у сваiм профiлi на Гомельскiм форуме англiйскую мову iнтэрфейсу? Варыянты адказаў: а) Гомель-горад у ЗША; б) я амерыканец; в) iншая прычына.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
S21K
Форумчанин


Зарегистрирован: 17.04.2010
Сообщения: 2252
Откуда: ЗИП
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пн Июн 04, 2012 16:13    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Homel,
в)
ник с русским названием был уже занят.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Pash@
Форумчанин


Зарегистрирован: 27.02.2010
Сообщения: 158
Откуда: Гомель
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пн Июн 04, 2012 16:55    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

мое мнение - слишком много людей говорят на русском, чтобы можно было что либо сделать. т.е. белорусский язык останется только для изучения в школе.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Homel
Форумчанин


Зарегистрирован: 03.05.2012
Сообщения: 202

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Пн Июн 04, 2012 17:03    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

S21K, гаворка iдзе не пра нiк, а пра iнтерфейс-тое, што чалавек бачыць на манiторы, калi ўваходзiць на форум. На Гомельскiм форуме кожны чалавек можа выбраць для сябе або расiйскую або англiйскую мову меню. Амерыканцам зручна, а беларусы i не такое цярпелi.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Homel
Форумчанин


Зарегистрирован: 03.05.2012
Сообщения: 202

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Пн Июн 04, 2012 17:39    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Pash@, калi быў створаны Iзраiль, яўрэi загаварылi на мове, якая памерла дзьве з паловай тысячы гадоў назад. Калi Eгiпет, Iрак, Сiрыя i Iарданiя вырашылi знiшчыць Iзраiль, яўрэi разбiлi армii чатырох краiн за 6 дзён. Цi перамаглi б яны, калi б iўрыт не згуртаваў iх? У 1919 годзе ўсiх чэхаў, якiя гаварылi па-чэшску, можна было размясцiць у адным пакоi. Цi пабудавалi б чэхi адну з найпрыгожых краiн Еўропы, калi б засталiся на задворках германскай культуры, i не загаварылi б па чэшску? У параўнаннi з чэхамi i iзраiльцянамi беларусы сталi забываць мову не так даўно.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Aljonka
Форумчанин


Зарегистрирован: 16.08.2010
Сообщения: 1102
Откуда: Гомель. Головацкого старой застр.
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Вт Июн 05, 2012 22:27    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Нам конец? Либо говори и пиши на белорусском, либо вон отсюда?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
FeS
Форумчанин


Зарегистрирован: 19.10.2008
Сообщения: 92
Откуда: Гомель, Санкт-Пецябург
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Ср Июн 06, 2012 00:58    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Народ. Хіба вы не ездзіце ў Кіеў?

Я бываю ў ім з 2006 года. Да 2009 - я нідзе не чуў украінскага слова на вуліцах Кіева (і гэта ў час кіравання аранжавых!). І вось ужо тры гады я стабільна чую, як украінская мовае ўсё больш і больш пашыраецца сярод гараджанаў украінскай сталіцы.

Таму і ў Гомелі будзе рана ці позна тое самае. Галоўнае, каб была адпаведная палітыка дзяржавы і наша дзяржава размаўляла на нацыянальнай мове. Тады і будуць вынікі)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Homel
Форумчанин


Зарегистрирован: 03.05.2012
Сообщения: 202

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Ср Июн 06, 2012 02:03    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Мiкалай I забаранiў беларусам пiсаць на роднай мове, забаранiў нават карыстацца словам "беларусы". А свяшчэннiкам i iхнiм жонкам Мiкалай наогул забаранiў гаварыць па-беларуску нават дома (бо з iх бралi прыклад простыя людзi). Пасля гэтага па загадзе мiтрапалiта Сямашкi былi спаленыя тысячы старажытных царкоўных кнiг на беларускай мове. А генеральны сакратар ЦК КПСС Хрушчоў, калi пачуў у Мiнску беларускую мову, так абурыўся, што заявiў: "Чем раньше мы все заговорим по-русски, тем быстрее построим коммунизм". У вынiку, цяпер, калi папрасiць у прадаўшчыцы па-беларуску цукерак, яна закацiць вочы, i засыкае: "О гос-с-споди!" А што, калi паспрабаваць гаварыць па-беларуску з мiлiцыянерам? А Вы, Алёнка, замест таго, каб падбухторваць да канфлiкту правакацыйнымi выказваннямi, пачытайце Канстытуцыю. Усебаковае функцыянаванне мовы, якое гарантуе Канстытуцыя, гэта не толькi "асцярожна дзверы зачыняюцца" i прагноз надвор'я.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Aljonka
Форумчанин


Зарегистрирован: 16.08.2010
Сообщения: 1102
Откуда: Гомель. Головацкого старой застр.
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Ср Июн 06, 2012 11:59    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Я не "падбухтовываю" никого никуда! Мне просто страшно, реально страшно, что будет, дай возможность людям не понимать мою русскую речь. Я не простила высылать моих предков на Колыму - говорили б по-белорусски в деревне под Гомелем, а теперь, когда мне пришлось родиться на Чукотке и быть русской на 3/4, меня могут начать третировать? За что? Я понимаю бел.мову, и не закатила бы глаз, если б была продавщицей - это хамство, но говорить на мове я не умею, да и те, кто говорит на трасянке меня не впечатляют. К людям, действительно говорящим на мове, отношусь с уважением, но боюсь развития их активности тоже. Я пишу много документов и если меня заставят делать это на бел.языке, то мне придется искать работу без навыков, но на русском. :-( Это может радовать? Не пугать?
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Homel
Форумчанин


Зарегистрирован: 03.05.2012
Сообщения: 202

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Ср Июн 06, 2012 13:39    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Шаноўная Алёнка, ня ведаю, кiм канкрэтна працуеце Вы, але напiшу, што пра гэта гаворыць закон. Цытую на мове арыгiнала Закон "О языках в Республике Беларусь". Статья 4: "Руководители, другие работники государственных органов, органов местного самоуправления, предприятий, учреждений, организаций и общественных объединений должны владеть белорусским и русским языками в объеме, необходимом для исполнения ими своих обязанностей". Звярнiце ўвагу, што ў Законе напiсана не "или", а "должны владеть белорусским И русским". Калi Вы належыце да ўказаных катэгорый грамадзян, i не ведаеце беларускую мову, значыць Вы парушаеце закон. Гэты Закон грунтуецца на вынiках рэферэндуму 1995 году i на Канстытуцыi. Вы спыталi ў мяне, радавацца Вам цi пужацца. Закон не падарунак, каб яму радавацца, i не воўк, каб яго пужацца. Закон трэба проста выконваць.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Aljonka
Форумчанин


Зарегистрирован: 16.08.2010
Сообщения: 1102
Откуда: Гомель. Головацкого старой застр.
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Ср Июн 06, 2012 20:05    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Homel писал(а):
Руководители, другие работники ..., предприятий, учреждений, организаций ... должны владеть белорусским и русским языками в объеме, необходимом для исполнения ими своих обязанностей". Калi Вы належыце да ўказаных катэгорый грамадзян, i не ведаеце беларускую мову, значыць Вы парушаеце закон. ... Закон трэба проста выконваць.

Ну так радуйтесь Вы тогда. И выгоняйте на улицу со всех работ 90% населения - со всех предприятий, организаций, с учреждений образования, технологи на заводе, например, вряд ли станут на бел. языке работать, отправляйте всех, кто не может завтра заговорить бегло. Ну или дайте им гуманно полгода. Чем мы не Прибалтика. Кто не сможет - попрать во всех правах, объявить негражданами, людьми второго, небелорусского сорта. Знаете, я-то справлюсь. У меня к языкам есть способности. Только вот особо не у кого учиться.
И еще. Принимая на работу, никто не ставил такого условия. Уволить в связи с несоответствием занимаемой должности работника, который длительное время качественно выполнял работу нельзя, особенно если у него образование выше требуемого, наниматель при изменении условий труда должен предложить пройти обучение, а уж при несогласии уволить. Я согласна. КАК научат, так и поработаем. Этот мертвый язык хоть и красивый, но им никто уже не владеет почти. Или Вы станете обучать? Законов много - попытайтесь исполнить все. И не надо про референдумы. Я на референдуме голосовала за сохранение СССР, выполните же и это, тогда бы я жила на Родине и меня бы не третировали националисты.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Pash@
Форумчанин


Зарегистрирован: 27.02.2010
Сообщения: 158
Откуда: Гомель
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Ср Июн 06, 2012 20:43    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aljonka, супакойцеся )
Пакуль галоуны гаворыць на трасянке, и астатним можна )

когда общаюсь с людьми, которые говорят на белорусском, хочется тоже перейти на родной язык. даже начинаешь говорить и подбирать слова. но для этого надо знать язык. а то получается реальная трасянка, от которой воротит, говорить слово русское через белорусское, ровно как и писать не хочется, т.к. люди постоянно говорящие на белорусском первые же и тыкнут, что вы язык каверкаете... может не прав в этом... но такой стереотип.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
nabljudatel
Форумчанин


Зарегистрирован: 05.10.2008
Сообщения: 725
Откуда: G-city
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Ср Июн 06, 2012 21:22    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

FeS писал(а):
аранжавых

памаранчавых yes ;-)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Homel
Форумчанин


Зарегистрирован: 03.05.2012
Сообщения: 202

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Ср Июн 06, 2012 22:11    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Шаноўная Алёнка, рэальнасць не супадае з жахамi, якiмi Вы пужаеце форум. Выпускнiца беларускамоўнай вясковай школы не можа паступiць у беларускамоўны iнстытут, бо такога няма. Беларускамоўнага прызыўнiка у армii заставяць гаварыць па-руску. Задумайцеся, што беларускамоўным прыходзiцца змагацца за тое, што для Вас прывычна, як дыхаць паветрам. Вось аўтар i стварыў тэму, каб пагаварыць пра стан i перспектывы нашай мовы. Я больш не буду адказваць на Вашы правакацыi.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
!Оля!
Форумчанин


Зарегистрирован: 27.09.2010
Сообщения: 36

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Чт Июн 07, 2012 00:07    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Трэба пачаць размаўляць. няхай на трасянцы, але пачаць. Нам усім, хто не размаўляе на роднай мове сорамна (па розным прычынам), але па ціхеньку. трэба пачынаць. Пакуль мы з нізоў не пачнем штосьці рабіць нічога не зменіцца.
Алена,
Вы пазіцыя не зразумела. Каліб ваша сям'я па тым, ці іншым прычынам выехалі з Францыі. Загаварылі на іншай мове. А потым вам давялося вярнуцца на радзіму - вы бы на якой мове размаўлялі б.
Што скажаце - гэта ж Францыя? Чаму нашы карані патрэбна зневажаць?
Прабачце, я мабыць, таксама пішу на трасянцы. У любым выпадку - рада, што магу свае веды (небальшыя) выкарыстаць yes
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
FeS
Форумчанин


Зарегистрирован: 19.10.2008
Сообщения: 92
Откуда: Гомель, Санкт-Пецябург
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Чт Июн 07, 2012 00:12    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цалкам вас падтрымліваю. Варта адзначыць, што ў Мінску сярод актыўнага студэнцтва беларуская мова даволі распаўсюджаная і не з'яўляецца нейкім цудам (мала хто звяртае на гэта ўвагу і не кідае абраз). Так што - спачатку Мінск, а потым і да Гомеля дадзеная тэндэнцыя дойдзе)
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
FeS
Форумчанин


Зарегистрирован: 19.10.2008
Сообщения: 92
Откуда: Гомель, Санкт-Пецябург
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Чт Июн 07, 2012 00:14    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

http://www.youtube.com/watch?v=GI12F1cY3Dk

цікавы ролік. прадстаўлены студэнты гістфака БДУ.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
ST@S
Форумчанин


Зарегистрирован: 15.06.2007
Сообщения: 422
Откуда: Гомель
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пт Июн 08, 2012 17:57    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Aljonka писал(а):
И выгоняйте на улицу со всех работ 90% населения
Aljonka писал(а):
Этот мертвый язык хоть и красивый, но им никто уже не владеет почти

Вы очень недооцениваете беларусов. ;-) Не говорить на беларуском языке не значит им не владеть.

Рано или поздно ситуация изменится в лучшую сторону относительно беларуского языка, ведь правящий режим далеко не вечен.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Aljonka
Форумчанин


Зарегистрирован: 16.08.2010
Сообщения: 1102
Откуда: Гомель. Головацкого старой застр.
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пт Июн 08, 2012 20:57    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Homel писал(а):
... Выпускнiца беларускамоўнай вясковай школы не можа паступiць у беларускамоўны iнстытут, бо такога няма. Беларускамоўнага прызыўнiка у армii заставяць гаварыць па-руску. Задумайцеся, што беларускамоўным прыходзiцца змагацца за тое, што для Вас прывычна, як дыхаць паветрам...

Простите. Я действительно не подумала об этом, ведь есть и другие школы, просто я не видела ни одного выпускника... Эгоистка. В общем, я, наверное, неправа, но не судите строго - это не со зла, я говорила искренне.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
Aljonka
Форумчанин


Зарегистрирован: 16.08.2010
Сообщения: 1102
Откуда: Гомель. Головацкого старой застр.
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пт Июн 08, 2012 21:00    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

!Оля! писал(а):
... Каліб ваша сям'я па тым, ці іншым прычынам выехалі з Францыі. Загаварылі на іншай мове. А потым вам давялося вярнуцца на радзіму - вы бы на якой мове размаўлялі б.
Што скажаце - гэта ж Францыя? Чаму нашы карані патрэбна зневажаць?
...

Я с удовольствием учила бел. язык в школе, и... всё.
Во Франции я бы на французском говорила с момента возвращения, и Вам не пришлось бы говорить мне вообще ничего о статусе французского языка.
Белорусы действительно имеют исконное право говорить на родном языке. Мне лишь бы не притесняли тех, у кого почему-нибудь не получится, а не тех, кто не желает и им не дает
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
D@rk
Форумчанин


Зарегистрирован: 14.11.2011
Сообщения: 157
Откуда: мкр-н Сельмаш
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пт Июн 15, 2012 22:11    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Што датычыцца беларускай мовы ў Гомелі... А чаму б і не? Калі мы лічам сябе беларусамі, то і мову беларускую павінны ведаць і паважаць.
Цяперашнюю сітуацыю не ведаю як ахарактарызаваць. У АП-6 аб'явы ў аўтобусах на беларускай мове, але ў АП-1 на рускай. Аб'явы ў тралейбусах у гэтым годзе пачалі перакладаць...
Крамаў з беларускамоўнымі назвамі амаль што не ведаю.
На вакзале сярод моў, на якіх інфармацыю аб цягніках гавораць, ёсць і беларуская.
Вельмі сур'ёзнай праблемай бачу замену пасля рамонтаў дамоў беларускамоўных шыльдаў з назвамі вуліц рускамоўнымі.
Ну і ў нас у горадзе лічу непажаданым дзе-небудзь у назвах ужываць назву горада лацініцай. Вось кірыліцай "Гомель" - на абодвых мовах аднолькава выглядае, таму хто на якой мове жадае - на той і бача назву. А з ужываннем лацінскага варыянту кампраміс не можа існаваць, бо гэта Gomel i Homiel'. Навогул, афіцыйна правльным прызналі другі варыянт, але не ўсе такім цікавяцца і таму далёка не ўсе ведаюць.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
MiStr
Администратор


Зарегистрирован: 16.12.2008
Сообщения: 3372

Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пт Июн 15, 2012 22:24    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

aharyst
З чаго вы ўзялі, што ў аўтобусах АП-1 аб'явы гучаць па-рускi? Там амаль усюды беларуская мова! Рускія запісы толькі ў аўтобусах, якія можна пералічыць па пальцах адной рукі.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов forum.vseogomele.net -> Разное Часовой пояс: GMT + 3
На страницу 1, 2, 3  След.
Страница 1 из 3

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group