Список форумов forum.vseogomele.net Гомельский форум
Добро пожаловать на forum.vseogomele.net
 FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 
Перейти на сайт vseogomele.net

Беларуская мова і Гомель
На страницу Пред.  1, 2, 3
 
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов forum.vseogomele.net -> Разное
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
СяБар
Форумчанин


Зарегистрирован: 15.03.2013
Сообщения: 659

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2015 12:02    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

S21K, я не "толковал закон", а адказваў на пост, дзе дзяржаўная мова была названая дыялектам. Таму я звярнуў увагу апанента, што на беларускую мову як на дзяржаўную мову ў поўнай меры распаўсюджваецца норма закона аб усебаковым развiццi i функцыянаваннi ва ўсiх грамадскiх сферах. Ваша сцвярджэнне, што норма закона не азначае гарантыю дзяржавы - гэта проста Ваша выказванне. Вы прыгожа пiшаце пра права выбару, вось толькi моўныя праблемы ў самых розных сферах жыцця рэгулярна ўзнiкаюць у тых, хто выбраў беларускую мову. Што да тых стэндаў на вул.Карповiча, дык не вырывайце мае словы з кантэксту. Гаворка вялася пра тое, што сярод 27-мi стэндаў з сiмволiкай Еўрасаюза, чые чыноўнiкi дзень i ноч вяшчаюць пра правы чалавека, няма нi аднаго - з 27-мi! - стэнда на беларускай мове. Бо Еўрасаюз, якi давёў да абсурду паняцце правоў чалавека, не цiкавiцца правамi нацый (хоць беларускай, хоць грэчаскай, хоць якой iншай). Вось у якiм кантэксце было напiсана пра стэнды.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
S21K
Форумчанин


Зарегистрирован: 17.04.2010
Сообщения: 2252
Откуда: ЗИП
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2015 13:01    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Цитата:
Ваша сцвярджэнне, што норма закона не азначае гарантыю дзяржавы - гэта проста Ваша выказванне.

А я не говорю, что норма закона не означает гарантию государства. Закон гарантирует обеспечивать, но не гарантирует гарантировать развитие белорусского и русского языка. Обеспечивать развития языка - это значит создавать условия для его развития, что и делает государство. Но оно не обязано само заниматься этим развитием. Это не моё высказывание, а то, что написано в законе, который вы почему-то решили трактовать на свой лад.
Что касается проблем в повседневной жизни, то это смешно, что вы о этом пишете. Нельзя абсолютно во всех сферах использовать два языка одновременно. А то, что предпочтение зачастую отдаётся русскому, вполне логично - им пользуется большинство.
Про Евросоюз ничего вам не отвечу, не вникал в этот вопрос.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Кусмарцев Виктор
Форумчанин


Зарегистрирован: 25.01.2013
Сообщения: 688

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2015 15:28    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

S21K писал(а):
А я не говорю, что норма закона не означает гарантию государства. Закон гарантирует обеспечивать, но не гарантирует гарантировать развитие белорусского и русского языка. Обеспечивать развития языка - это значит создавать условия для его развития, что и делает государство. Но оно не обязано само заниматься этим развитием. Это не моё высказывание, а то, что написано в законе, который вы почему-то решили трактовать на свой лад.
Что касается проблем в повседневной жизни, то это смешно, что вы о этом пишете. Нельзя абсолютно во всех сферах использовать два языка одновременно. А то, что предпочтение зачастую отдаётся русскому, вполне логично - им пользуется большинство.
Про Евросоюз ничего вам не отвечу, не вникал в этот вопрос.

Вы говорите то, что я хотел, только более корректно и обосновано. Полностью согласен.
,
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
СяБар
Форумчанин


Зарегистрирован: 15.03.2013
Сообщения: 659

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2015 15:50    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

S21K, давайце - пра факты. У беларусаў ёсць магчымасць рэгулярна глядзець фiльмы з беларускiм дубляжам. Такую магчымасць нам дае дзяржава, назва дзяржавы - Польшча. На польскiя грошы працуе канал на беларускай мове, дублююцца фiльмы. Вы пiшаце, што "предпочтение зачастую отдаётся русскому языку", бо "большинство им пользуется", а я Вам кажу наадварот: людзi перайшлi на рускую мову, бо дзяржава "отдавала предпочтение русскому языку". Яшчэ факт: бацькi аддаюць дзiця ў
рускамоўную школу, Магчыма, гэта дабравольны выбар, а магчыма, яны проста разумеюць, што пасля школы дзiцяцi давядзецца iсцi ў рускамоўную ВНУ (бо няма нi адной беларускамоўнай). Няможна будаваць статыстыку "большинство-не большинство", калi ў людзей часта няма выбару.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Кусмарцев Виктор
Форумчанин


Зарегистрирован: 25.01.2013
Сообщения: 688

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2015 16:20    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

СяБар, Странно , я родился в Гомеле и не помню трудного решения перехода на русский. Всегда говорил на русском диалекте. И еще, в этом году мои друзья отдали дочку в белорусскую школу (бо няма нi адной беларускамоўнай) и радуются, занимая позицию похожую на Вашу. Насчет канала. Если я буду выбирать между газетами на русском языке и на белорусском, то я конечно куплю русскую. Канал который большинство не выберут- прогорит. Польша побогаче и занимается чистой политикой.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
S21K
Форумчанин


Зарегистрирован: 17.04.2010
Сообщения: 2252
Откуда: ЗИП
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2015 16:55    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

СяБар, это понятно, что более широкое использование русского языка в стране исторически обусловлено. Но на данный момент у государства нет цели вытеснять один язык и придать главную роль другому. Всё находится в свободном плавании.
В некоторых университетах некоторые преподаватели читают лекции на белорусском. Была новость, что студент сделал и защитил диплом на белорусском языке. Информаторы в общественном транспорте говорят по-белорусски. Из таких мелочей и слагается популярность языка. Будет больше таких мелочей - со временем белорусский язык будет использоваться шире и может когда-нибудь предпочтение во всех сферах общественной жизни будет отдаваться именно белорусскому. Вы можете сами говорить на белорусском, но не в вашем праве высказывать претензии, что кто-то им не воспользовался или что на нём не преподают.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
СяБар
Форумчанин


Зарегистрирован: 15.03.2013
Сообщения: 659

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Сб Сен 05, 2015 18:50    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Кусмарцев Виктор, на чым грунтуецца Ваша заява, што беларускамоўныя СМI "прогорят"? На тым, што Вы не будзеце iх браць? Дык паглядзiце вынiкi перапiсу насельнiцтва - хоць праз русiфiкацыю становiцца ўсё менш людзей, якiя сказалi, што дома гавораць па-беларуску, або назвалi беларускую мову роднай, але гэта ўсё яшчэ велiзарная колькасць людзей. У СССР "Гомельская праўда" выходзiла 100% па-беларуску, i праблем з чытачамы не было. Дый не могуць, як Вы напiсалi, "прогореть" дзяржаўныя СМI. А русiфiкацыю Гомеля Вы не засталi таму, што ў наш час ужо шла русiфiкацыя вёскi. У Гомелi гэта пачалося за царскiм часам. Прыехалi чыноўнiкi - чужынцы, якiя патрабавалi "говорить понятно". Святарам было забаронена гаварыць па-беларуску нават дома (да 1839 года 80% беларусаў былi не рыма- а грэка-католiкамi, i службы вялiся не польскай, а беларускай мовай). Святароў, ад якiх пачулi беларускае слова, высылалi служыць у расейскую глыбiнку. Потым, за Сталiным, расстралялi амаль усю нацыянальную элiту. Я разумею, што Вам гэта не цiкава, але я адказваю на Ваш пост. S21К, Вы правiльна заўважылi, што нiхто не мае права заставiць чалавека размаўляць на iншай мове. Закон рэгулюе толькi aфiцыйную сферу, напрыклад, кожны дзяржслужачы абавязаны ведаць дзве мовы: i рускую i беларускую. А вось патрабаваць адукацыi на выбранай чалавекам дзяржаўнай мове, цi дзiцячы садок з той цi iншай мовай, чалавек мае права. Абавязак дзяржавы - забяспечыць чалавеку гэта права, нават калi гэта эканамiчна немэтазгодна, бо ў законе аб мовах няма паняцця эканамiчнай мэтазгоднасцi. А так, у жыццi, людзi часта па-добраму ўсмiхаюцца мне, калi я гавару з iмi па-беларуску, шмат хто спрабуе (як можа) сам гаварыць. А агрэсiўную рэакцыю я сустракаў толькi ў iнтэрнэце, прычым, вельмi рэдка.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
FeS
Форумчанин


Зарегистрирован: 19.10.2008
Сообщения: 92
Откуда: Гомель, Санкт-Пецябург
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Вс Сен 06, 2015 22:48    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

можа хто бачыў новыя ўказальнікі на аўтавакзале? яны зробленыя ўжо па-руску...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail
СяБар
Форумчанин


Зарегистрирован: 15.03.2013
Сообщения: 659

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Вс Сен 06, 2015 23:39    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

FeS,
тут чалавек пiсаў пра "свободное плавание", але аднаму з плыўцоў спачатку звязалi рукi i ногi.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
assistant
Форумчанин


Зарегистрирован: 05.09.2010
Сообщения: 503
Откуда: Гомель
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пн Сен 07, 2015 00:17    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Кусмарцев Виктор писал(а):
Польша побогаче и занимается чистой политикой.

Про "чистую" я не сказал бы, а то что Польша преследует свои интересы это да...
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail Посетить сайт автора
ST@S
Форумчанин


Зарегистрирован: 15.06.2007
Сообщения: 422
Откуда: Гомель
Группы: 
[ Гомельчане ]

СообщениеДобавлено: Пн Сен 07, 2015 01:36    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Кусмарцев Виктор писал(а):
Зачем писать на каком то отдельно взятом диалекте, который мало используется?

Статья 130 Уголовного кодекса Республики Беларусь. Советую ознакомиться.
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
СяБар
Форумчанин


Зарегистрирован: 15.03.2013
Сообщения: 659

Группы: Нет

СообщениеДобавлено: Пн Сен 07, 2015 12:11    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

assistant, правiльна, калi Польшча фiнансуе свой тэлеканал на беларускай мове, значыць яна мае iнтэрас. Дык лагiчна было б, каб i ў iнтарэсах Беларусi вяшчаў бы беларускi канал, дзе рэгулярна б шлi мастацкiя фiльмы, дубляваныя па-беларуску. Польшча не стала б марнаваць грошы, калi б беларускамоўны канал не меў бы дастатковай папулярнасцi ў Беларусi. А што да палiтыкi на канале, дык успомнiце, з чаго пачалася спрэчка ў тэме: я крытыкаваў Еўрасаюз за iгнараванне беларускай мовы. Дык, значыць, мне ж ЕС не прамыў мазгi. Тым больш, што на фоне маральнай дэградацыi Еўрасаюза, Польшча мацней трымаецца за традыцыйны лад жыцця. Але тэма - пра Гомель. Некалi "Нiрэя" рэгулярна транслявала фiльмы з беларускiм дубляжам. Цяпер даводзiцца глядзець iх на замежным канале. Вось i "забеспячэнне ўсебаковага развiцця i функцыянавання ва ўсiх сферах грамадскага жыцця".
Вернуться к началу
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
Показать сообщения:   
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов forum.vseogomele.net -> Разное Часовой пояс: GMT + 3
На страницу Пред.  1, 2, 3
Страница 3 из 3

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group